
Elektrokotel THERM EL 14 se díky svému nízkému minimálnímu výkonu a možnosti modulace přímo hodí pro vytápění moderních novostaveb, nízkoenergetických i pasivních domů. Díky svým kompaktním rozměrům se řadí mezi malé elektrokotle. Po doplnění kotle trojcestným ventilem je možný i ohřev teplé vody v externím zásobníku. Kotle se dodávají v bílém opláštění.
Instalace i zapojení elektrokotle musí být provedena odbornou firmou. Při instalaci musí být zejména pamatováno na to, že pro elektrokotel musí být vyčleněn dodatečný příkon – tzn., že musí být vhodně zvoleno jištění v rozvaděči bytu či domu tak, aby nedocházelo ke shazování hlavního jističe během provozu. K tomu slouží i hlídač proudového maxima, který lze instalovat do rozvaděče a který hlídá množství proudu, které je v daném momentu potřeba a při překročení určité hranice odepne část výkonu elektrokotle. Elektrokotel spolupracuje i se sazbovým spínačem HDO, který spouští kotel v tzv. snížené sazbě.
Technické parametery:
| Jmenovitý tepelný výkon | 13,5 kW |
| Minimální regulační stupeň výkonu | 1500 W |
| Jmenovitý proud (jednofázové připojení) | 20 (60) A |
| Stupeň elektrického krytí | IP 40 |
| Napájecí napětí / frekvence | 3 x 400/230 + N + PE/50 ~ V/Hz |
| Maximální jmenovitý proud | 3 x 21 (1 x 63) A |
| Hlavní jistič elektroinstalace | 25 (80) A |
| Jmenovitý proud pojistky ovládání | 1,25 A |
| Elektrická životnost relé | 1.105 cyklů (16 A, 250 V/50 Hz) |
| Mechanická životnost relé | 10.106 cyklů |
| Vstup - výstup topné vody | G 3/4" vnější |
| Min. – max. pracovní přetlak otopné soustavy | 0,8 - 3,0 bar |
| Maximální teplota otopné vody | 80 °C |
| Vodní objem kotle | 6,0 l |
| Účinnost při jmenovitém výkonu | 99,5 % |
| Objem expanzní nádoby | 7 l |
| Rozměry: (v x š x h) | 638 x 475 x 238 mm |
| Hmotnost kotle bez vody | 27 kg |
| Výrobce | Thermona |